Vind bogen SØSTER – Årets debutroman i England

Af

Vind bogen SØSTER – Årets debutroman i England

Min søster ville aldrig have begået selvmord …”

Thrilleren ’Søster’ er braget ind på bestsellerlisterne i England, og nu er den kommet på dansk. Bogen følger hovedpersonen Beatrice, der rejser hjem til London fra New York, da hun får at vide, at hendes lillesøster er forsvundet. Politiet, Beatrices venner, hendes forlovede og selv hendes mor accepterer, at de har mistet Tess. Al­ligevel nægter hun at opgive håbet.

I efterforskningen opdager Beatrice frygtelige hemmeligheder og indser, at der er ting, hun ikke vidste om sin søster, men det unikke bånd mellem dem gør, at hun er fast besluttet på at finde sandheden, uanset omkostningerne.
’Søster’ er kåret til årets debutroman i England, hvor bogen er solgt i over en halv million eksemplarer. Det er den hurtigst sælgende debutroman i den store britiske bogkæde WH Smiths historie. Rettighederne til bogen er solgt til over 30 lande.

Om forfatteren
Rosamund Lupton er født 22. juli 1964 i Cambridge, England. Hun bor i London med sin mand og to børn. Efter at have arbejdet som manuskriptforfatter til tv og film debuterede hun som roman­forfatter med ‘Søster’. Hendes anden bog, ’Afterwards’, var en af de bedst sælgende bøger i England i 2011.

SØSTER
Roman af Rosamund Lupton
Oversat af Birgitte Brix
Forlaget Turbulenz
330 sider. 249,95 kr.

Vind bogen gennem Kvindetid
Forlaget Turbulenz har udloddet 4 eksemplarer af Søster. For at vinde en bog skal du svare på spørgsmålet nedenfor. Send dit svar til annemette@kvindetid.dk og mærk mailen SØSTER. skriv navn, adresse, telefonnummer i mailen. Vinderne trækkes den 17 februar og får direkte besked.

I serien Venner har Ross en søster – hvad hedder hun?
A Marion
B Monica
C Marianne

 

Anmeldelser af ’Søster’
”Et adrenalinchok, der fremkalder både tårer og kuldegysninger.”
New York Times

”En totalt opslugende fortælling, der vil holde dig på kanten af stolen indtil slutningen.”
The Sun

Luptons fine indsigt i sorg og en families skyldfølelse væves sammen med et sikkert udført plot.”
The Independent

”Absurd underholdende.”
The Boston Guide

Relaterede artikler