Gaveideer til de 12 stjernetegn.
Få inspiration til julegaverne her, hvad giver du til din søster født i Løven eller din mand født i Tyren.
Vædder
Du behøver ikke at bekymre dig så meget om at pakke gaven flot ind. Vædderen nærmest river papiret af på 2 sekunder, da den slet ikke kan vente med at se, hvad det er, du har købt. Vædderen er lige så spændt som et barn juleaften.
Til hende: Løber du lingeri, så må det gerne være rødt og vovet, det skal ikke være et konservativt valg. Et lækkert tørklæde i kashmir eller silke vil også være sagen, meget gerne i stærke farver.
Til ham: En oplevelse vil være et hit, gerne noget hvor han bliver udfordret så som en tur i en racervogn, luftballon eller et elastikspring. Et familiespil hvor han kan vinde over resten af familien, er også et hit.
Tyren værdsætter en smukt indpakket gave, papiret og sløjfen skal være af god og eksklusiv kvalitet. Tyren er længe om at pakke ud, for den sidder og nyder stemningen, lyset og familien.
Til hende: Dyr og dejlig parfume, badeolie og velduftende cremer er noget der appellerer til Tyre kvinden. En flot bluse i silke og et par handsker i skind er også på listen over gaver, der bliver vel modtaget.
Til ham: Et kursus i eksklusiv madlavning eller i det mindste den nyeste kogebog må der ligge under træet til manden der er født i Tyren. En god flaske vin eller chokolade er også sagen. Eksklusive slips eller skjorter vil han også blive glad for.
Tvillingen har for travlt med at snakke og underholde til at lægge mærke til, hvordan gaven er pakket ind. De lægger nærmest dårlig nok mærke til, hvad det er, du har givet for de er bare så optaget af den lette stemning.
Til hende: Det skal være en af de nyeste bøger, så hun har noget at hygge sig med i juledagene. Tøj er også et godt bud på en god gave. Tvillingen kan faktisk lide alt, hvad du kommer med, men ser det sjældent rigtigt før dagen efter.
Til ham: Her er bløde pakker også et godt bud på en god gave. Han vil også være glad for et kursus i vinsmagning, hvor han kan møde nye spændende mennesker. Der må også gerne være en bog under træet og en ny mobiltelefon.









